Jdi na obsah Jdi na menu
 


Angels Fall First - recenze

19. 4. 2008

Prvotina Nightwish, toto CD mám moc oblíbené, přijde mi takové upřímné.

1. Elvenpath - album ani lépe začít nemohl! Elvenpath je totiž vynikající skladba, která v dřívějších dobách nechyběla na koncertech a myslím, že je to jedna z nejlepších skladeb co z dílny Nightwish vyšlo.


2. Beauty And The Beast – česky Kráska a Zvíře. Moc pěkný duet, ve kterém se zpívá o (jak to naznačuje název) Krásce a Zvířeti. Vyzdvihnout bych měl hlavně pěkné klávesové pasáže a skvělý zpěv. Navíc jednu polovinu tohoto duetu zpíval Tuomas
 

3. The Carpenter – Tesař (The Carpenter) má hodně pomalé tempo. Sloky jsou zdlouhavé a nevýrazné. Na druhou stranu je tu slušný refrén, který píseň emotivně podbarvuje. Více než vokálními linkami mě song zaujal textem. I tady zpívá Tarja dohromady s Tuomasem.
 

4. Astral Romance – tato písnička má takový zvláštní až malinko kýčovitý text. Velkou roli v Astralu hrají elektrické kytary a úžasné první čtyři sloky, kdy Tarjin hlas nemá chybu. I tady se Tuomas snaží prosadit svůj hlas. Astral Romance patří k nejlepším kouskům tohoto CD.
 

5. Angels Fall First – Po tvrdé Astral Romance přichází uklidnění v podobě Angels Fall First. Je to pomalá balada, která dala název celému albu a v níž hraje velkou roli akustická kytara. Ta skoro pořád vydrnkává a Tarja k tomu pěkně zpívá. Místy se přidává i píšťala. Opravdu pěkná hudba na uklidnění. Český název zní Andělé padnou první.
 

6. Tutankhamen – skvělý začátek trochu tlumí pomalý zpěv, ale pak přijde refrén a druhá sloka, poté na chvíli opět pomalý zpěv a zase se to zrychlí... Takhle je to po celou dobu písně a k Tutankhamenovi toto střídavé tempo skvěle sedí. A proto vás taky zaujme! Na konci taková ta egyptská kudrlinka je fakt super.
 

7. Nymphomaniac Phantasia – první minuta je pomalá. Jenže potom se zapojí elektrická kytara, klávesy, bubny, zpěv a celá skladba se začne zrychlovat a měnit do metalové podoby. Nymphomaniac Phantasia je zajímavý a dobrý výtvor.
 

8. Know Why The Nightingale Sings – pro změnu zase hit. Rychlé tempo s dobrou stavbou slok a v závěru s Tuomasovým piánkovým sólem dává písni ten správný říz. Prostě paráda.
 

9. Lappi (Lapland) – epos Lappi má čtyři části. Ta první se jmenuje Eramaajarvi. Je nazpívaná finsky a melodicky podobná baladě Angels Fall First. Druhá část je instrumentálka Witchdrums (Čarovné bubny) a je to taková tajemná hudba, která zanedlouho přechází ve třetí část This Moment Is Eternity (Tento moment je věčnost). Tahle hlavní část celého eposu je trochu smutná, ale docela dobrá. Nakonec je tu čtvrtá část -instrumentálka Etainen- která je na poslech příjemná a uklidňuje.

10. Once Upon A Troubadour - v této písni také převládá akustická kytara. Tuomas opět zpívá. Sloky skoro vyhuhňává, ale Tarja písničce nahradí reputaci refrénem. Célé to působí relaxačním dojmem.

11. A Return To The Sea - česky Návrat do moře uzavírá celé první dílo Niqhtwish. Oproti předešlé písni svižnější a obsahuje mnoho hlasových výjezdů, které se na této desce často objevují. docela slušný závěr.

Je sice poznat, že CD bylo první, ale rozhodně se za něj Nightwish nemusí stydět! Hlavní rozdíl je ten, že oproti dalším deskám je tahle pomalejší, melodičtější a je v ní hodně používána akustická kytara. Je to příjemná hudba, kterou budete spíše poslouchat vleže a relaxovat u ní, než mlátit hlavou jako u Oceanbornu, Wishmasteru atd. Na druhou stranu, myslím si, že to vůbec nevadí, protože ať už Nightwish vytvoří cokoliv, vždycky se to dá poslouchat a je to skvělá hudba.

                                                                    - Piperka -

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář