Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tarja v Praze 21.10.2008

16. 7. 2008

Tarja

Malá sportovní hala, 21.10.2008 - Storm Returns To Europe 2008


 

Obrazek    Den D nastal 21. 10. 2008. Už tři hodiny před koncertem natěšení fanoušci čekali před vchodem do Malé sportovní haly v Holešovicích. Vchody se měly otevřít v 18:30, ale nechali nás čekat do čtvrt na osm, z čehož bylo zřejmé, že začátek v sedm hodin se asi konat nebude. Když ovšem světla zhasla, byli jsme zvědaví na skupinu Innocens, která měla Tarji předskakovat. Pěkně nás rozpálili, bylo na nich vidět, že svou hudbu dělají s nadšením a vervou začátečníků. A live jejich písně zněly daleko lépe než studiově. Během vystoupení zpěvačka Katerina házela do publika jejich nové CD Free /us/. Innocens přehráli asi polovinu své desky a pak nechali prostor hlavní hvězdě večera.
   Přestavbu pódia k obrazu Tarji a její kapely jsme neviděli, protože přes pódium bylo přetažené velké plátno. Během té cca tři čtvrtě hodiny jsme, rozskandovaly halu heslem Tarja! Tarja! Tarja! Což byl neuvěřitelný pocit takhle rozeřvat celou halu. Zbytek času jsme zaplnili, ještě s dalšími několika lidmi, konverzací na téma Within Temptation :)

    Pak už ale přišlo to, na co jsme tak netrpělivě čekali světla utlumila a z reproduktorů se nesly začáteční klidné tóny klavíru z písně Boy And the Ghost, na Obrazekplátně se objevila silueta Tarji a její vokál se rozléhal po hale, když píseň dosahovala vrcholu plátno spadlo a my jsme si mohli vychutnat tu neopakovatelnou atmosféru okamžiku, kdy jsme Tarju spatřili na vlastní oči. Hned od začátku se mezi pauzami ve zpěvu smála, mávala nám, roztleskávala a provokovala k tomu, abychom měli ruce nahoře. Co bylo slyšitelné hned napoprvé, bylo to, že Tarja má zase o něco lepší hlas než měla ve Zlíně. Ona totiž pořád bere hodiny zpěvu, takže při každém vystoupení je lepší a lepší.
  Lost Northern Star, My Little Phoenix – velmi silné skladby z My Winter Storm, které nemohly chybět, Passion and the Opera (z dob Nightwish), na jejímž konci jsme umírali neskutečným blahem nad právě podaným výkonem.
    Ještě několik týdnů před koncertem se fanoušci z fóra, jednoho nejmenovaného serveru, domluvili, že při Oasis, kdy Tarja bude za klávesama, zaháží pódium plyšáky, ale nějaký nedočkavec jej hodil u druhé písničky a tím spustil velkou řetězovou reakci a spousta malých plyšáků (včetně mého soba) letěli vstříc svému osudu. Tarja byla mile zaskočena a okamžitě přišel Tarjin manažer (zároveň i manžel) Marcelo Cabuli, aby jí pomohl dát je všechny na hromádku.
Obrazek    Já, jako obrovský fanoušek, jsem znala text i k písni The Seer, která je bonusová na MWS a mnoho lidí ji slyšelo možná poprvé. Pecka prověřená už v Nightwish, Dead Gardens, rozproudila krev v žilách na 100 %. Velmi oblíbená I Walk Alone samozřejmě na setu chybět nemohla. Na ní navázalo sólo fenomenálního bubeníka Mika Terrany, kterého si Tarja chytře vybrala na post bicmana do své kapely. Sólem se přejelo na Ciáran’s Well, který je přímo stvořen pro koncerty. Po Sing For Me došlo na nejúspěšnější singl Nightwish – Nemo. Tarja rozskákala celou halu a nechala ze sebe proudit kopu emocí, kterou jsme ochotně přijali. Skladba, která teprve vyjde na re-edici My Winter Storm, Enough, Tarja podala naprosto skvěle a vysvětlila, o čem je.
   Atmosféra v hale dosáhla nirvány v okamžiku, kdy Tarja, pouze za doprovodu kláves, zpívala tak  jemně, spojené písničky Minor Heaven, The Regin a Oasis. kdy sama Tarja usedla za klávesy a spolu Marií nám naservírovaly neuvěřitelný zážitek. Koukali jsme jak na svatý obrázek, protože vše bylo tak procítěné a dokonalé, až běhal mráz po zádech. Tarja slíbila, že do ČR přijede velmi brzy. Vše působilo jako balzám na duši. Vše bylo dokonalé, Tarja nezapomněla na svou pověst dáma několika převleků a během večera jich vystřídala Obrazekasi pět, a samozřejmě nezapomněla sladit oblečení s barvou mikrofonu.
 Poté přišel na řadu cover song z dílny Alice Coopera Poison, kdy Tarja tak rozverně přeběhla celé pódium bez jediného hlasového zaváhání. A pak konec. Tarja a kapela odešli a nadešel čas na vyvolávání, kterými jsme chtěli docílit přídavků. Po skvěle podaném Die Alive došlo na Wishmastera, který je též léty prověřený Nightwishácký hit. Tarja s námi na střídačku zpívala refrén v druhé části skladby. Jako uzavírák a opravdové nashledanou Tarja zazpívala akustickou Calling Grace, závěrečné klanění a odchod do backstage. Hala se vyprazdňovala a několik šťastlivců si všimlo, že v jedné části haly se rozdávají mega plakáty Tarji, mezi nimiž jsem byla i já.
Obrazek    Pak jsme se s kamarádkou vydali za halu, abychom se s Tarjou setkaly osobně. Čekala nás větší skupinka, která se s postupem času zmenšovala, kvůli tomu, že spoustu lidem přijel odvoz a oni se šance potkat Tarju museli nedobrovolně vzdát. U schodů jsme udělali čestnou uličku a z cesty vymetli listí :) Po skoro dvouhodinovém čekání se Tarja objevila ve dveřích a s širokým úsměvem sestupovala ze schodů jako anděl. V očích měla jiskry, zářily jí takovým způsobem, jakým fotoaparáty nedokáží zachytit. Byla milá, vstřícná a dokud se všem fanouškům nepodepsala neodjela. V naprosto šťastném stavu jsem si nechala podepsat lístek, plakát a jakýmsi (pro mě doteď záhadným) způsobem jsem se jí vysvětlila, že budu psát recenzi a zeptala se jí, jestli by napsala věnování pro časopis Kaktus. Nikdy nezapomenu na okamžik kdy napsala for, podívala se na mě a zeptala se:“C or K?“ v té chvíli jsem absolutně zapomněla těch několik let angličtiny, které jsem absolvovala. Naštěstí jsem se vzpamatovala a věnování dopadlo dobře. Dokonce mám i fotku s Tarjou, která se stala mým svatým grálem :)
 Bolely mě záda, nohy, hlasivky, ale přesto jsem byla tak neuvěřitelně šťastná a musela jsem se několikrát přesvědčit, že se mi to jen nezdálo. 

                                                                                                   -Piper- 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

úžasné!

(Tillhelmina, 4. 12. 2008 19:57)

Stydím se, že tu recenzi chválím až teď, ale díky tobě, jsem si znovu oživila vzpomínku na úžasný koncert, jen bych chtěla podotknout, že Tarja v Praze nebyla v tak dobré formě, kterou druhý den předvedla v Ostravě. Jinak recenze je úžasná, vážně podává neprosto skvělý obraz té atmosféry i děje!

perfektni

(Bexrt, 28. 10. 2008 19:35)

tak ta recenze je suprova, uplne jsem si zase vsechno vybavila. a ten nedockavec jsem byla ja xD ja si rikala, ze pri oasis se musi soustredit, tak jsem to po ni mrstila kdyz zacala mluvit a pak uz se to nani sesypalo xD ale tarja se tvarila perfektne a ten muj hrosik, ktereho drzela, se ji ocividne libil. a jinak, seer jsem si zpivala taky, je to supovni pisnicka, takze jsem rada, ze nas bylo vic, co jsme znali text.

Tleskám

(moncik24, 28. 10. 2008 15:28)

úžasná recenze!! a dokoce se tam mluví i o mě heč :D:D vážně můžu říci jen jedno;nikdy nezapomenu...=´)

Pekne...;-)

(Foudii, 27. 10. 2008 21:01)

Ty sis delala zapisky! Tohle snad pamet pres to vsechno, co se na nas valilo ani nemuze pojmout...:-P